A Ship Bound for India 1947
Variety hall owner
98 mins.
Amor i telefonen 1957
Direktør Svensson
90 mins.
Av hjärtans lust 1960
Sjöberg
Bad Eyes 1947
Sven
70 mins.
Badjävlar 1971
The Artist
120 mins.
Barabbas 1953
Eliahu, Robber, Barabbas' Father
123 mins.
Bevisbördan 1978
Jawlensky
151 mins.
Bock i örtagård 1958
David Jespersson
Bombi Bitt och jag 1968
Wricklund
Dagmar's Hot Pants, Inc. 1971

91 mins.
Dårskapens hus 1951
Ordförande i Föreningen för Fornfilmsforskning
78 mins.
Det är nu livet börjar 1976
Kula
Drömpojken 1964
Pettersson
En drömmares vandring 1957
Terje
99 mins.
En stormträta 1958
Skarpneck
40 mins.
Ett resande teatersällskap 1977
Editor Johansson
Fan ger ett anbud 1963
Apan
Farlig kurva 1952
Sternberg
98 mins.
Främmande hamn 1948
Steward
85 mins.
Garaget 1975
Nancy's father
100 mins.
Hans nåds testamente 1965

Hemsöborna 1966
Rapp
155 mins.
Here Is Your Life 1966
Nicke Larsson
110 mins.
Hissen som gick ner i helvete 1969
Djävulen
19 mins.
Hjärter knekt 1950
Berra
84 mins.
Huset nr 17 1949
Brandt
I Am with You 1948
Carlsson
94 mins.
Iris and the Lieutenant 1946
Officer
86 mins.
It Rains on Our Love 1946
Reverend
95 mins.
Just Once More 1962
Uncle
80 mins.
Kameleonterna 1969
Superintendent
106 mins.
Kärlekens decimaler 1960
Edgar Temmelin
108 mins.
Komedi i Hägerskog 1968
Gunnarsson
Kvarteret Oron 1974
Managing Director Åxberg
250 mins.
Kvinnan som försvann 1949
Lövdahl
93 mins.
Lars Hård 1948
Sadistic prison guard
87 mins.
Lejon på stan 1959
Circus Director
101 mins.
Markurells i Wadköping 1968
Professor of Chemistry
160 mins.
Me and You 1969
Customs Officer
90 mins.
Miss Julie 1951
Robert
90 mins.
Mordvapen till salu 1963
Rovan
När ängarna blommar 1946
Emil Nicklasson
När kärleken kom till byn 1950
Johan
När syrenerna blomma 1952
Doctor
105 mins.
Nattbarn 1956
Eva's Father
91 mins.
Nina 1968
Police
Only a Mother 1949
Inspector
92 mins.
Pang i bygget 1965
Teobald Grym
76 mins.
Pappas pojkar 1973

Pärlemor 1961
Marcus Wæbel
98 mins.
Prison 1949
Man at the boarding-house
79 mins.
Purpurgreven 1974
Groman
Rabies 1958
Sixten Garberg
89 mins.
Rasmus and the Vagabond 1955
Policeman
88 mins.
Regementets ros 1950
Officer Knislund
Restaurant Intim 1950
Restaurant guest
83 mins.
Robinson i Roslagen 1948
Constable
83 mins.
Röda rummet 1970
Teaterdirektören
300 mins.
Sadist 1966
Bertil Durell
90 mins.
Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton 1975
Byrådirektör H.K. Bergdahl
23 mins.
Sängkamrater 1974
Ollie, Paul's alcoholic father
98 mins.
Sawdust and Tinsel 1953
Artillery Officer
93 mins.
Sjösalavår 1949
Karl Oscar
98 mins.
Skorpan 1956
Filip Schöling
82 mins.
Skotten i Sandarne 1973
Thunborg
102 mins.
Skuggan av en hjälte 1974

Smiles of a Summer Night 1955
Frid the Groom
108 mins.
Soldier's Reminder 1947
Åkesson
84 mins.
Spöke på semester 1951
Bovén, agronomist
75 mins.
Starkare än lagen 1952
Mattias
96 mins.
Stora Hoparegränd och himmelriket 1949
Bister
84 mins.
Summer with Monika 1953
Ludwig Eriksson, Monikas far
96 mins.
Swedish Portraits 1964
Industrialist Kronvall
106 mins.
The Emigrants 1971
Aron på Nybacken
151 mins.
The Girl and the Devil 1944
Young Man at the Harvest Celebration
90 mins.
The Lustful Vicar 1970
Mr. Paular
90 mins.
The Magician 1958
Tubal
107 mins.
The Old Clock at Ronneberga 1944
Legal clerk at the mayor's party
90 mins.
The Seventh Seal 1957
Blacksmith Plog
96 mins.
The Street 1949
Gustaf Persson
87 mins.
Tjocka släkten 1975
Homeless Person
386 mins.
Två trappor över gården 1950
Caretaker
98 mins.
Ursula - Flickan i Finnskogarna 1953
Kåre Flatten
99 mins.
Vagabond Blacksmiths 1949
Jernberg
76 mins.
Wild Strawberries 1957
Karin's lover
91 mins.
Wonderful Adventures of Nils 1962
Dog on Leash
95 mins.